Cyrtocara moorii 'Masinje'.jpg Dimidiochromis compressiceps 'Masinje'.jpg Labeotropheus trewavasae 'Masinje'.jpg Maylandia chrysomallos 'Masinje'.jpg Maylandia zebra 'Masinje'.jpg
Previous pageNext pageLabeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija:

© by Hagebycikliden

Rod: Labeotropheus
Biotop: Skalno okolje brez sedimenta. Najdemo ga pa tudi v skalnem okolju bogatim s sedimentom. Živi na globinah vse od površine vode pa do globin 40 m.
Običajna odrasla velikost: 15 cm / 12 cm
Razlika med spoloma: Tako pri L. trewavasae, kakor tudi pri L. fuelleborni zasledimo tri osnovne barve samcev (odvisno od lokacije):
- v celoti modri (glede na lokacijo so lahko različni odtenki modre)
- modri po telesu, z oranžno do rdečo hrbtno plavutjo
- modri z rumeno, oranžno ali rjavkasto obarvanimi boki, trebuhom ali hrbtnim delom telesa
Samice L. trewavasae in L. fuelleborni pa so večinoma v OB varianti. V barvah OB samic najdemo v jezeru tudi samce (imenujemo jih MCAT), ki pa so zelo redki. Razlog je predvsem v tem, ker so veliko bolj izpostavljeni raznim predatorjem.
Priporočljiva velikost akvarija: 400 L
Ureditev akvarija: Zagotoviti je potrebno dovolj skal in skrivališč, kamor se lahko poskrijejo šibkejši predstavniki, prav tako pa tudi odprta področja s peskom brez skal. Minimalna velikost akvarija naj bo 400 L in vsaj 150 cm dolžine. Na enega samca je priporočljivo naseliti vsaj 3-4 samice. Ne naselimo pa v akvariju več kot enega samca, saj so znotraj vrste samci zelo agresivni. Priporočljivo jih je naseliti skupaj z drugimi robustnimi mbunami iz rodov: Pseudotropheus, Melanochromis, Metriaclima...
Hrana: Rastlinojed. V naravi se prehranjuje z algami, ki se trdno držijo podlage. Je tipičen "Aufwuchs" specialist. Njegovo iztegnjeno telo in značilno oblikovana usta mu omogočajo, da se hrani na območjih, ki so ostalim rastlinojedim ostrižnikom nedostopna. Nos in usta ima obrnjena navzdol, kar mu omogoča, da alge zagrabi zelo blizu podlage in jih tako lahko zagrabi več naenkrat oz. se lahko hrani tusi s tistimi, ki jih ostali rastlinojedi ostrižniki ne morejo iztrgati iz podlage. V akvariju mu zagotovimo predvsem hrano z veliko vsebnostjo spiruline.
Posebnosti: L. trewavasae je razširjen po celotnem jezeru Malawi. Na večini lokacijah ga najdemo skupaj s podobno a večjo vrsto L. fuelleborni. So pa lokacije, kjer najdemo samo L. fuelleborni (Mbenji) in lokacije, kjer najdemo samo L. trewavasae (Jalo Reef, Taiwanee Reef,...)
Agresivnost: Agresivna predvsem znotraj svoje vrste. Do preostalih vrst pa znajo postati agresivni predvsem v času drstenja, drugače pa so razmeroma tolerantni.

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Hagebycikliden

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Elton Panagi

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Elton Panagi

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Elton Panagi

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Elton Panagi

Labeotropheus trewavasae 'Masinje'
Fotografija: © by Elton Panagi



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.