0.jpg Chindongo demasoni 'Ndumbi Point'.jpg Chindongo demasoni 'Ndumbi Reef'.jpg Copadichromis borleyi 'Ndumbi Point'.jpg
Previous pageNext pageChindongo demasoni 'Ndumbi Point'
Fotografija:

© by Ad Konings

Rod: Chindongo
Biotop: Skalno okolje. Živi na globinah od 0 do 4 m. V jezeru najdemo C. demasonije razpršene skozi habitat, kjer ima vsak posameznik za sebe območje veliko približno 2 m2, na katerem se hrani. Druge vrste ga ponavadi ignorirajo, vseeno pa zna biti pregnan s strani drugih teritorialnih samcev. Ker ima v jezeru vsak posameznik na voljo tako veliko območje je zanimivo, da v jezeru neke agresije znotraj vrste ni bilo zaznati in se obnaša razmeroma mirno tako znotraj vrste kakor do drugih vrst. V akvariju pa je zanimivo čisto druga zgodba, saj se predvsem znotraj vrste obnaša zelo agresivno.
Običajna odrasla velikost: Samci v jezeru zrastejo do 8 cm, samice so nekoliko manjše (do 6.5 cm). V akvariju pa lahko zrastejo samci tudi do 10 cm.
Razlika med spoloma: Samci in samice so oboji modre barve in se glede obarvanosti ne razlikujejo. Le dominantni samci lahko imajo malenkost intenzivnejše barve.
Priporočljiva velikost akvarija: 300 l
Ureditev akvarija: Zagotoviti je potrebno čimveč mest za skrivanje, priporočljivo pa je tudi, da zagotovimo v akvariju močnejše tokovanje (črpalke za tokovanje). V akvariju jih je zaradi velike agresije zelo dobro naseliti v večjih skupinah (12 rib in več - 3 samce in 9 samic oz. še boljše 3 samce in 15 samic), da se porazdeli agresija. Z drugimi vrstami jih lahko naselimo a te ne smejo biti prevelike, da ne bi demasonije smatrale kot hrano, saj je demasoni eden izmed najmanjših Malawi ostrižnikov. Najbolj pa se priporoča, da jih vseeno naselimo same v vrstni akvarij, kjer imamo samo demasonije v večjem številu. Vse samce moramo naseliti istočasno in akvarij mora imeti dovolj prostora in skrivališč, da si lahko vsak samec pribori svoj teritorij.
Hrana: Spada med rastlinojede mbune (herbivore). V naravi se prehranjuje z algami, ki jih strga iz "aufwuchsa". Njegova prebavila lahko dosežejo dolžnino tudi do 205% njegove telesne dolžine, kar kaže na to, da so alge res večinski delež njegove prehrane.
Zato mu moramu tudi v akvariju ponuditi predvsem hrano z čim večjo vsebnostjo spiruline in drugih alg in se izogibati visoko proteinski hrani, ki lahko pri demasonijih zelo hitro povzroči bolezni prebavil.
Agresivnost: Znajo biti agresivni do vseh prebivalcev v akvariju, predvsem pa so zelo agresivni znotraj svoje vrste, zato je priporočljiva naselitev v večjih skupinah, da se agresija porazdeli.
Posebnosti: Naravni habitat Demasonijev je zelo ogrožen, zato je tale vrsta uvrščena na listo IUCN.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.