Skalno okolje brez sedimenta. Večinoma se zadržuje blizu majhnih in srednje velikih skal na globina od 7 do 18 m (najdemo jih pa lahko vse do 35 m). Na globinah manjših od 7 m jih ni, verjetno je razlog predvsem v zlato rumeni barvi, zaradi katere bi na teh manjših globinah bili v večji nevarnosti pred predatorji.
Običajna odrasla velikost:
Samci zrastejo v jezeru do 9 cm (samice 8 cm). V akvariju pa lahko zrastejo tudi do velikosti okrog 12 cm.
Razlika med spoloma:
Samci so večji in barvitejši od samic, imajo tudi daljše plavuti.
Priporočljiva velikost akvarija:
300 l
Ureditev akvarija:
Zagotoviti je potrebno precej kamenja (do vrha akvarija) s čim več mesti za skrivanje. Za vsakega samca zagotovimo vsaj eno jamo. Na enega samca je priporočljivo naseliti vsaj 3 samice. Lahko pa jih imamo tudi v skupinah (npr. 3 samce in 7 samic) ampak naj bo v tem primeru akvarij precej večji (400 l ali več). Ker imajo glede na druge mbune drugačne prehranjevalne navade, jih je priporočljivo naseliti z ostalimi robustnejšimi vsejedimi mbunami, kot je npr. Labidochromis caeruleus.
Hrana:
Spada med limnivore mbune, torej se prehranjuje iz "aufwuchsa". V primerjavi z večino ostalih mbun, pa se Chindongo flavus prehranjuje večinoma z zooplanktonom in fitoplanktonom. Z algami ("aufwuchs") se prehranjujejo le teritorialni samci, ki jim poleg alg teknejo razni mikroorganizmi in diatomeje, ki jih najdejo v "aufwuchsu".
Agresivnost:
Zelo agresivna znotraj vrste, kakor tudi do preostalih vrst. Agresivnost bi lahko primerjali z agresivnostjo Chindongo bellicosus, od katere je pa vseeno malenkost manj nevarna, predvsem zaradi manjše velikosti. Svoje teritorije branijo tudi samice.
Posebnosti:
Chindongo flavus (prej Pseudotropheus flavus) spada v tako imenovano elongatus skupino. Je endemit, saj ga najdemo samo na otoku Chinyankwazi. V akvaristiki je Chindongo flavus zelo priljubljena vrsta. Kar nekaj desetletij se je prodajala pod trgovskim imenom 'dinghani'. Ker prihaja iz otoka Chinyankwazi, ki je znotraj Nacionalnega parka Malawi, pa je tale vrsta v zadnjem času v akvaristiki vse redkejša, saj je izvoz zaradi kompleksne papirologije otežen. Poleg tega pa je uvrščena tudi na listo ogroženih vrst IUCN. Tako so predvsem divjaki vse redkejši, vseeno pa jo goji še precej Malawi gojiteljev.
Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.
Fotografija: © by Ems-Vechte-Aquaristik
Fotografija: © by Ems-Vechte-Aquaristik
Fotografija: © by Larry Johnson
Fotografija: © by Mark Smith
Fotografija: © by Slawomir Glazek
Fotografija: © by Slawomir Glazek
Fotografija: © by Slawomir Glazek
Fotografija: © by Slawomir Glazek
Fotografija: © by Slawomir Glazek
Fotografija: © by Jan Steger
Fotografija: © by Jan Steger
Fotografija: © by Aqua-Treff
Fotografija: © by Aqua-Treff
Fotografija: © by Aqua-Treff
Fotografija: © by Maciej Bula
Fotografija: © by Stiven Ritschi
Fotografija: © by Ricky Ward
Fotografija: © by K&C Rift Valley Cichlids Uk
Fotografija: © by Andy 'Shanx' Jarvis
Fotografija: © by Andy 'Shanx' Jarvis