Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija:

© by Mark Thomas

Rod: Cynotilapia
Biotop: Vmesno okolje. Najdemo pa jo tudi nad peščenim dnom. Najbolj številčne so na globinah od 4 do 10 m, najdemo jih pa tudi globje (do 20 m).
Običajna odrasla velikost: V jezeru zrastejo do velikosti okrog 7 cm, v akvariju pa lahko zaradi tega, ker je ponavadi na voljo več hrane do velikosti 9 cm. Samice so za cm ali dva manjše od samcev.
Razlika med spoloma: Samci so večji in intenzivno modro obarvani. Samičke so manjše in sivkaste z rumeno repno plavutjo (s starostjo lahko postane bledo plava).
Priporočljiva velikost akvarija: 200 L
Ureditev akvarija: Na dnu akvarija naj bo droben pesek, ki ga naj prekinjajo posamezne gmote kamnov, vseeno pa pustimo dovolj odprtega prostora za plavanje. Kamne namestimo tako, da bomo ustvarili čim več mest za skrivanje in teritorije samcov.
Na vsakega samca naselimo 3-4 samice. Imamo jih lahko tudi v večjih skupinah (npr. 3 samce in 7 samic). Ker se prehranjuje, v nasprotju z drugimi mbunami, v glavnem s planktom, je priporočljivo, da jih naselimo z drugimi vsejedimi mbunami, ki imajo iste prehranjevalne navade. Za sostanovalce izberimo druge srednje agresivne mbune, ki ne zrastejo preveč. Večjih in agresivnih mbun ne naselimo skupaj z njimi, ker bodo te preprečile, da bi samci uspešno branili svoj teritorij in se obarvali tako čudovito, kakor se obarvajo teritorialni samci. Priporočljivo je tudi, da se izogibamo podobnih in tesno povezanih vrst, kot sta npr. C. sp. 'lion' ali M. pulpican, ker bi s temi lahko prišlo do nezaželjenega križanja.
Hrana: Vsejed. V naravi se v glavnem prehranjuje s planktonom, občasno pa tudi z algami in majhnimi nevretenčarji, ki jih najde v aufwuchsu ali pa v pesku.
Posebnosti: Cynotilapia axelrodi je bila sprva poznana kot Pseudotropheus sp. "kingsizei". Isto ime "kingsize" je kasneje "Ribbink" uporabil za vrsto iz vzhodne obale jezera Malawi ("Likoma kingsize", ki je bila v Nemčiji poznana pod imenom "Zwergzebra"). Tole drugo vrsto iz vzhodne obale je nato Tawil (2002) opisal pod Cynotilapia pulpican, torej v istem rodu kot je Cynotilapia axelrodi, kasneje pa je bila ta druga vrsta premaknjena v rod Metriaclima. Trenutno sta torej pravi imeni Cynotilapia axelrodi in Metriaclima pulpican, za obe pa večkrat zasledimo ime Pseudotropheus 'kingsizei'. Sicer sta ti dve vrsti zelo podobni, nista pa tesno povezani. Razlikujeta se po tem, da ima M. pulpican temnejše (črne) proge, ki pri C. axelrodi niso tako izrazite in temne.
Agresivnost: Srednje agresivna mbuna pri kateri samci niso preveč teritorialni.

Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija: © by Larry Johnson


Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija: © by Carsten Jensen Gissel (Dansk Malawi Import)


Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija: © by Mark Thomas


Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija: © by Ricky Ward


Cynotilapia axelrodi 'Nkhata Bay'
Fotografija: © by Antoine Bittard




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.