Copadichromis borleyi 'Matambukira Rocks'.jpg Cynotilapia aurifrons 'Matambukira Rocks'.jpg Cynotilapia zebroides 'Matambukira Rocks'.jpg Labeotropheus trewavasae 'Matambukira Rocks'.jpg Maylandia melissa 'Matambukira Rocks'.jpg
Previous pageNext pageCynotilapia zebroides 'Matambukira Rocks'
Fotografija:

© by Mark Thomas

Rod: Cynotilapia
Biotop: Zgornji del skalnega okolja brez sedimenta. Nekatere populacije pa je možno najti tudi v vmesnem okolju, kjer se v velikih skupinah zadržujejo nad peskom in kamni. Teritorialni samci se ponavadi zadržujejo v bližini kake jame, ki jo branijo in tega območja ne zapuščajo. Večina predstavnikov te vrste živi na globinah od 10 do 15 m, jih je pa možno najti vse od globin 40 do 50 m, pa čisto do površja jezera.
Običajna odrasla velikost: 10 cm / 8 cm
Razlika med spoloma: Samice, ki ne nosijo mladic so bež do sivo-modre barve. Samice, ki nosijo mladice pa lahko velikokrat spremenijo barvo v precej temno (podobno nedominantnim samcem). Dominantni samci imajo izrazite črne proge na svetlo modri podlagi. Nedominantne samce pa je zelo težko ločiti od samic saj so jim zelo podobni.
Priporočljiva velikost akvarija: 250 L
Ureditev akvarija: Zagotoviti je potrebno zadosti kamnov z mesti za skrivanje (za vsakega samca vsaj eno majhno votlino). Imeti pa moramo tudi dovolj odprtega prostora za plavanje. Minimalna dolžina akvarija naj bo 120cm.
Na enega samca naselimo 3-4 samice. Ker so samci večino časa teritorialni ni priporočljivo naseliti v akvariju več kot enega samca oz. če to že storimo, jih naselimo skupaj v začetku, da se ustvari hierarhija, ker je kasnejše dodajanje zaradi velike agresije znotraj vrste lahko zelo problematično. Ta vrsta se v nasprotju z drugimi mbunami, v glavnem prehranjuje s planktom, zato je priporočljivo, da jih naselimo z drugimi vsejedimi mbunami, ki imajo iste prehranjevalne navade. Pri tem bodimo pozorni, da ne naselimo takih vrst, katerih samci so v času drstenja zelo podobni tej vrsti (npr. nekatere vrste iz kompleksa M. zebra), saj bodo do takih vrst samci še posebej agresivni (podobno kot do samcev znotraj svoje vrste).
Hrana: Vsejed. Prehranjuje se v glavnem s planktonom, ponavadi nekaj metrov nad skalami. Na ta način se prehranjujejo samice in neteritorialni samci. Medtem, ko teritorialni samci, ki branijo svoj teritorij (jamo), ostanejo blizu svojega teritorija, ki ga branijo in se prehranjujejo iz aufwuchsa (algami in raznimi mikroorganizmi, ki živijo v aufwuchsu).
Agresivnost: Agresivna tako znotraj vrste, kakor tudi do preostalih vrst. Agresivnost se kaže predvsem pri branjenju teritorijev (jame) samcev.

Cynotilapia zebroides 'Matambukira Rocks'
Fotografija: © by Mark Thomas


Cynotilapia zebroides 'Matambukira Rocks'
Fotografija: © by Mark Thomas




Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.